Lewin 2017 – 2. dzień, czyli Misterium Paschalne, ślub i pośpiech PDF Drukuj Email
Lewin 2017
poniedziałek, 21 sierpnia 2017 21:54

Dzień drugi 1Dziś staraliśmy się zgłębić choć trochę tajemnicę Paschy. Pascha znaczy przejście. Żydzi świętowali Paschę na pamiątkę wyjścia z Egiptu (a Egipt w języku greckim znaczy ciemność) do Ziemi Obiecanej. Żydowska Pascha była zapowiedzią tego, co później dokonało się w Chrystusie – zbawczej śmierci Baranka, który złożył siebie w ofierze za nas, Jego zstąpienia do otchłani i zmartwychwstania. W Eucharystii, która jest nie tylko pamiątką, ale uobecnieniem zbawczej ofiary Chrystusa, w Jezusie Chrystusie dokonuje się nasze przejście ze śmierci do życia, z ciemności do światła.

Eucharystia jest wyjątkowym pokarmem. Kiedy spożywamy zwyczajny posiłek, wówczas jedzenie staje się budulcem naszego ciała, staje się naszym ciałem. Z kolei kiedy spożywamy Ciało Chrystusa, to jest odwrotnie – to my stajemy się Pokarmem, który przyjmujemy. Takiej właściwości nie ma żaden pokarm świata.

Dzień drugi 2

A czym się charakteryzuje człowiek paschalny? Jest to człowiek wolny. Człowiek paschalny nigdy nie godzi się na niewolę. W naszym życiu toczy się nieustanna walka, bo Jezus przez swoją śmierć uwolnił nas z mocy grzechu, a szatan chce nas zatrzymać w niewoli. Czy jesteś człowiekiem wolnym? Co ciebie zniewala? Niektórzy biorą ślub z komórką. Ledwo oczy otworzą – ręka od razu szuka telefonu. Kiedy zasypiają - ostatnia rzecz, jaką zostawiają to komórka. Ślubuję ci wierność, miłość i że cię nigdy nie opuszczę…

Człowiek paschalny to człowiek wspólnoty. Czy Izraelici doszliby do Ziemi Obiecanej gdyby wybrali się tam pojedynczo? Nie mieli by szans. Musieli iść razem.

Dzień drugi 7

Człowiek paschalny to człowiek będący w drodze. Izraelici szli do Ziemi Obiecanej 40 lat. 40 lat bez mieszkania, bez zabezpieczenia. Ale tylko ten, kto idzie, dojdzie. Co cię trzyma, że nie idziesz do ziemi obiecanej z pośpiechem?

Dzień drugi 31

Wielu z nas zyskało dzisiaj wolność dzięki Sakramentowi Pokuty. Radości z bycia we wspólnocie doświadczyliśmy popołudniu, w czasie zawodów sportowych. (O tym, kto wygrał dowiesz się tutaj :)) Na wieczornej wspólnotowej modlitwie pojawiło się sporo Słowa Bożego obiecującego, że Pan będzie nas prowadził po właściwych ścieżkach: Iz 42,16; Ps 37,5; Ps 16,11. Spotkanie nasze uświetniły również dzieci i młodzież – poprzez swój śpiew i scenkę ukazującą, jak ważne jest uwielbienie całym sercem.

Dzień drugi 29

To był piękny dzień. Niech nasz dobry Bóg będzie we wszystkim tym uwielbiony! Jemu chwała i cześć na wieki!

Zmieniony: niedziela, 18 sierpnia 2019 13:48
 
RocketTheme Joomla Templates